Embriyo Tutunması (İmplantasyon) 3: Tüp Bebek Aşamalarında Yapıl

2013-02-25 16:16:00
Embriyo Tutunması (İmplantasyon) 3: Tüp Bebek Aşamalarında Yapıl |  görsel 1

 

Yazı dizimizin ilk 2 bölümünde tüp bebekte embriyonun yeterliliği, yani embriyonun tutunması (implantasyon) ve sağlıklı bir hamilelik elde edilerek sonuçta sağlıklı bir bebeğe kavuşulması konusunu tohum-toprak ilişkisine benzeterek açıklamıştık. Bir bitkinin gelişebilmesi için hem toprağın hem tohumun iyi olması gerektiğinden yola çıkarak, sağlıklı bir hamilelik elde etmek için hem anne rahminin hem embriyonun doğru şartlara sahip olması gerektiğini belirtmiştik. Birinci bölümde embriyonun tutunmasını etkileyen faktörlerden anne rahmi ile ilgili olanlarını, ikinci bölümde ise embriyonun kendisiyle ilgili olası problemleri inceledik.

Bu bölümde embriyonun tutunma olasılığını artırmak için, tüp bebek aşamalarında nelerin önemli olduğuna, bu konudaki yeni gelişmelere yani doktorun ve tüp bebek ekibinin oynadığı role bakacağız. Tohumun (embriyonun) toprağa (anne rahmine) ekilmeden önceki gelişimi için neler yapılabilir? Tohumun (embriyonun) iyi olup olmadığı nasıl test edilebilir? Tohumu ekerken (embriyo transferinde) bir sorun çıkabilir mi?

1. Yumurtalık Hormonlarının Embriyo Yeterliliğine Etkisi

Yumurtlamadan önce yumurtanın geliştiği ve olgunlaştığı yumurtalığın hormonal ortamı, hem doğal siklusta hem kontrollü over uyarılmasının olduğu sikluslarda yumurta kalitesini ve dolayısıyla embriyo yeterliliğini önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahiptir. Devamını Oku


42
0
0
Yorum Yaz